مقایسه قطعات اصلی و فرعی

دسته بندی ها

عضو شوید

جهت اطلاعات از آخرین اخبار و تخفیفات ایمیل خود را وارد نمایید.
مقایسه قطعات اصلی و فرعی
هنگامی که زمان تعویض یک قطعه در خودروی سنگین شما فرا می‌رسد، تعدادی عوامل تعیین کننده برای چگونگی این عمل وجود خواهد داشت. استفاده از قطعات اصلی یا غیر اصل یکی از اولین سوالاتی است که مطرح می‌شود. در اینجا ما به بررسی مزایا و معایب هر دو گزینه خواهیم پرداخت.

هزینه و در دسترس بودن

قطعات غیر اصل اغلب ارزان تر از قطعات اصلی هستند. این واقعیت که برخی از قطعات اصلی، فقط از طریق نمایندگی‌های مجاز که با برند آنها کار می کنند به فروش می رسند، اگر در نزدیکی یک فروشگاه معتبر نباشید، ممکن است یافتن قطعه اصلی کیلومترها سفر شما را طولانی‌تر کند. از طرف دیگر، اگر با برندهای لوازم یدکی ماشین سنگین آشنا نباشید، فراوانی گزینه‌های انتخاب می تواند سردرگم کننده باشد. حتی ابتدایی‌ترین قطعات توسط تعداد بالایی از تامین کنندگان مختلف و در انواع گوناگون تولید می‌شوند.

مواد اولیه و مشخصات فنی

در زمینه مواد اولیه و مشخصات فنی استفاده از قطعه اصل مطمئن‌ترین گزینه خواهد بود، زیرا هر قطعه با استفاده از موادی تولید می‌شود که استانداردهای OEM را برآورده می‌کند. در صورتی که این امر درمورد قطعات متفرقه صدق نمی‌کند. سازندگان چنین قطعاتی، معمولا برای کاهش هزینه‌ها از مواد ارزان‌تر و با دوام کمتر استفاده می‌کنند. همچنین مشخصات فنی توصیه شده توسط سازندگان اصلی در تولید نمونه‌های فرعی رعایت نمی‌شود. این امر می‌تواند دوام و عملکرد وسیله نقلیه شما را به خطر انداخته و احتمال توقف‌های برنامه‌ریزی نشده را افزایش دهد.

یکی از مواردی که هزینه قطعات اصلی را افزایش می دهد، آزمایشات و تأییدات گسترده بوده که برای فرآیند توسعه محصول حیاتی است. اگرچه با آزمایش نکردن قطعات خود، تولیدکنندگان اجزای غیر اصل می‌توانند هزینه‌های خود را کاهش دهند، اما این باعث می‌شود کیفیت محصول آنها نامشخص و اغلب پایین باشد.

استانداردهای ایمنی

در اکثر کشورها، مقررات سختگیرانه‌ای بر نحوه تولید قطعات خودروهای سنگین برای اطمینان از سطح بالای ایمنی حاکم است. قطعات اصلی مطابق با این استانداردها ساخته می‌شوند. اما درمورد قطعات غیر اصل، شرایط جور دیگری می شود، دشوار است که بدانیم آیا همان استانداردها رعایت شده است یا خیر.

سپس این سوال مطرح می‌شود که قطعه جدید چگونه با بقیه سیستم‌ها کار می‌کند؟ اگر یک قطعه جایگزین با بقیه اجزا سازگاری نداشته باشد، ممکن است ایمنی شما و دیگران را به خطر بیندازد. برای مثال استفاده از لنت های ترمز غیر اصل می‌تواند عملکرد سیستم ترمز را مختل کرده و باعث تصادف شود.

گارانتی ها

سازندگان اصلی به دلیل اطمینان از کیفیت محصولات خود قادر به ارائه گارانتی هستند. به این معنی که در صورت خرابی قطعات، سازنده از شما حمایت می‌کند تا کامیون خود را به جاده بازگردانید. در مقابل قطعات غیر اورجینال چنین ضمانتی ندارند و در صورت خرابی، تمامی هزینه‌ها برعهده شخص شما خواهد بود.

 

اثرات اجتماعی و زیست محیطی

سازندگان قطعات اصل باید استانداردهای سختگیرانه‌ای را رعایت کنند و اغلب داوطلبانه از الزامات قانونی فراتر می‌روند. این بدان معنی است که در تولید این محصولات اثرات زیست محیطی به حداقل رسیده و قوانین کار به صورت تمام و کمال رعایت شده‌است. اما قطعات غیر اصل اغلب در کشورهای در حال توسعه با مقررات کمتری در مورد اثرات زیست محیطی و قوانین کار تولید می‌شوند.

لذا در این تجهیزات کاملاً ممکن است که از مواد مضر برای محیط زیست استفاده شده یا اکوسیستم‌های محلی آلوده شده باشند. کارگران ممکن است دستمزد کمتری دریافت کرده و با آنها بدرفتاری شود، شاید آنها حتی توسط کودکان کار ساخته شده باشند. شاید!

 

هنگام خرید قطعات باید به چیزهای زیادی فکر کرده و نیازهای کسب و کار خود را در نظر بگیرید. اما با توجه به سابقه بهتر در مورد کیفیت، ایمنی، اخلاق و آرامش خاطر، قطعات اصلی بهترین گزینه هستند.

هنگام خرید قطعه یدکی خودروی سنگین خود به نکات زیر توجه کرده تا از اصل بودن آن اطمینان حاصل نمایید:

 

قیمت
قیمت قطعات اورجینال در سراسر دنیا نسبتاً ثابت است. بنابرین قطعه‌ای بسیار ارزان‌تر بعید است که اصل باشد.

 

تامین کننده

سازندگان اصلی معمولاً از طریق شبکه نمایندگی خود یا از طریق کارگاه‌های مجاز اقدام به فروش لوازم یدکی خودروهای سنگین خواهند کرد. این موضوع در ایران به واسطه تحریم با مشکلات جدی رو به رو شد. هر چند گذشت زمان، تجربیاتی را برای واردکنندگان اصلی به ارمغان آورد که امروز تقریبا سبد خریدی کامل در اختیار شماست.

جزئیات

یک قطعه غیر اورجینال می‌تواند مشابه نمونه اصلی باشد، اما جزئیاتی وجود دارد که خلاف آن را ثابت خواهد کرد:

  • از کجاست؟ اگر کشور مبدا آن چیزی نیست که از سازنده اصلی انتظار دارید، ممکن است یک قطعه تقلبی باشد.
  • آیا محصول خیلی سبک است یا خیلی سنگین؟
  • وقتی سطح را خراش می دهید، رنگ به راحتی جدا می شود؟
  • آیا فونت و لوگوی شرکت درست به نظر می رسد؟