قطعات یدکی اصلی یا فرعی؟

دسته بندی ها

عضو شوید

جهت اطلاعات از آخرین اخبار و تخفیفات ایمیل خود را وارد نمایید.
قطعات یدکی اصلی یا فرعی؟
بسیاری از دارندگان کامیون سعی می‌کنند در بازارهای بسیار رقابتی امروز، به صرفه ترین حالت خرید را تجربه کنند، بنابراین تعجب‌آور نیست که برخی وسوسه شوند از قطعات غیر اصل در خودروهای خود استفاده کنند. اما این پس‌انداز کوتاه مدت می‌تواند به راحتی هزینه بیشتری را برای شما به همراه داشته باشد.

قطعات اصلی توسط شرکت اصلی (OEM) ساخته یا انتخاب شده و توسط آن سازنده به‌عنوان جز جدایی‌ناپذیر کامیون برای برآورده کردن استانداردهای کیفیت، ایمنی و عملکرد به ‌شدت آزمایش می‌شوند. این امر ضامن عملکرد ماشین سنگین شما طبق طراحی‌های انجام شده خواهد بود.

قطعات غیر اصل ممکن است از لحاظ ظاهری شبیه نمونه‌ی اصلی بوده، شماره قطعه یکسانی داشته، و حتی در برخی موارد لوگوی برند اصلی روی آنها درج شده باشد که در این حالت قطعه متفرقه محسوب می شود اما هیچکدام از این موارد آنها را به یک قطعه اصل تبدیل نمی‌کند.

 

در ادامه به برخی دلایل این موضوع اشاره خواهیم کرد:

 

تست، منبع یابی و سازگاری

تفاوت اصلی بین قطعات اصلی و غیراصل این است که اولی توسط OEM تأیید و آزمایش شده است. به این معنی که محل و چگونگی ساخت آنها مشخص است. بنابراین می‌توان از کیفیت، دوام و قابلیت اطمینان آنها مطمئن شد. در صورت خرابی، سازنده‌ی اصلی تمامی مسئولیت‌ها را برعهده گرفته و گارانتی ارائه می‌دهد. قطعات اصلی و مجاز به طور خاص برای وسیله نقلیه شما طراحی و ساخته شده‌اند و با سایر قطعات و سیستم‌های کامیون، جرثقیل، تریلی یا هر خودروی سنگین دیگر که مالک آن هستید سازگار خواهند بود.

در مقابل، مخصوصا وقتی صحبت از قطعات متفرقه می‌شود، نمی‌توان به راحتی متوجه شد که کجا، توسط چه کسی و با توجه به چه مشخصاتی ساخته شده‌اند. مواد اولیه مورد استفاده و آزمایشات و تاییدیه‌هایی که قطعات پشت سر گذاشته‌اند ممکن است نامشخص باشد. این امر به خصوص در مورد اجزای مرتبط با ایمنی خودرو بسیار نگران کننده خواهد بود.

 

مجموع هزینه‌ها

قطعات غیر اصلی ممکن است در مورد هزینه‌های کوتاه مدت سودمند به نظر برسند، اما در منظر طولانی‌تر، صرفه‌جویی در هزینه با استفاده از قطعات غیر اصل با کیفیت پایین می‌تواند یک اشتباه اقتصادی باشد. یک توقف برنامه‌ریزی نشده به دلیل خرابی یک قطعه بی‌کیفیت چقدر برای شما هزینه دارد؟ هزینه یک تصادف برای شما چقدر است؟ با توجه به اینکه چقدر روی کامیون خود سرمایه گذاری کرده اید، آیا واقعا منطقی است که بهره‌‌وری و ایمنی خود را برای یک صرفه جویی نسبتاً کوچک به خطر بیندازید؟ استفاده از قطعات نامرغوب طبق قوانین اکثر شرکت‌های سازنده کامیون می‌تواند منجر به لغو کامل گارانتی شود.

همه قسمت ها به صورت یکسان تولید نمی‌شوند

قطعات اصلی همه یکسان و بر طبق استانداردهای مدون و سخت‌گیرانه تولید می‌شوند، در حالی که این ویژگی را به قطعات غیر اصل نمی‌توان تعمیم داد.

نحوه انتخاب شما برای جایگزینی یک جزء معیوب در نهایت به نیازهای کار شما بستگی دارد. با این حال، آگاهی از گزینه‌های مختلف و چگونگی برتری آنها نسبت به یکدیگر به شما کمک می‌کند تا بهترین تصمیم را اتخاذ نمایید.